Rektorjelölt lett Mocsai Lajos
A Testnevelési Egyetem szenátusa csütörtökön Mocsai Lajost választotta az intézmény rektorjelöltjének.
A Testnevelési Egyetem szenátusa csütörtökön Mocsai Lajost választotta az intézmény rektorjelöltjének.
Berkes István szerint az újra önálló Testnevelési Egyetem (TF) a világ egyik legelismertebb sporttudományi intézményévé válhat.
Lemondott a férfi kézilabda-válogatott szövetségi kapitányi posztjáról.
Önálló intézményként, Testnevelési Egyetem néven működik szeptember 1-től a Semmelweis Egyetemről leváló testnevelési és sporttudományi kar.
Állítólag Schmitt Pál neve is felmerült a Testnevelési Egyetem lehetséges rektoraként, a volt államfő titkárságvezetője azonban tagadta, hogy Schmitt ilyen pozíciót szeretne.
Mocsai Lajos pályázik a szeptemberben önálló intézménnyé váló Testnevelési Egyetem rektori posztjára – írja a Népszabadság. A lapnak ezt a magyar férfi kézilabda-válogatott kapitánya erősítette meg, aki 1978 óta tanít a Testnevelési Főiskolán, és docensi fokozata van.
Önállóvá válik a Testnevelési Egyetem szeptembertől, állami fenntartásba kerül a Pető Intézet, és bevezetik a kancellári rendszert a felsőoktatási intézményekben – egyebek mellett ezt tartalmazza az oktatási törvények módosítása, amelyet hétfőn fogadott el az Országgyűlés. Megszavazták a lex Mocsaiként ismert indítványt is. A változtatásokat 129 igen 34 nem és 21 tartózkodó szavazattal hagyták jóvá.
A kormány legfrissebb oktatási csomagjáról tárgyalhat, majd dönthet is az Országgyűlés mai ülésén, aminek eredményeként önálló testnevelési egyetem kezdheti meg a működését.
Nem lett kivéve az eredeti előterjesztésből az a passzus, amely lehetővé tenné, hogy olyasvalaki is kapjon rektori megbízást az önálló egyetemmé váló TF-en, akinek nincs egyetemi tanári címe. A lex Mocsai tehát megszülethet, függetlenül attól, hogy Pósán László fideszes képviselő részben hasonló vonatkozású egyéni módosítóját a beterjesztés után röviddel visszavonta.
Tizenhétmilliárdos fejlesztésről zajlik az egyeztetés a Testnevelési Egyetem és a sportért felelős államtikárság között – derül ki a csütörtöki Magyar Nemzetből.
Nemzetközi hírű intézményt faragna a testnevelési karból a magyar férfi kézilabda-válogatott kapitánya – írta meg a vs.hu azt követően, hogy információik szerint a legmagasabb szinten született döntés arról, hogy újra önálló legyen a Testnevelési Egyetem. Már csak a felsőoktatási törvényt kell itt-ott módosítani azért is, hogy Mocsai Lajos elfoglalhassa az új intézmény rektori posztját.
Benyújtotta az Országgyűlésnek az oktatási tárgyú törvények módosítását az emberi erőforrások minisztere hétfőn: a javaslat a felsőoktatás területén tartalmazza a duális képzés megszervezésének lehetőségét, a kancellári rendszer bevezetését, a Testnevelési Egyetem önállóvá válását. A köznevelésben létrehoznák az Integrált Elektronikus Nyomonkövető Rendszert a sajátos nevelési igényű, vagy valamilyen tanulási zavarokkal küzdő gyermekeknél, s a pedagógiai szakszolgálatnál dolgozó pedagógusok is jogosultak lennének évi 25 nap pótszabadságra.
A humántárca az új ciklusban bevezetné a kancellária-rendszert és kivenné a Semmelweis Egyetemből a testnevelési egyetemet, mert önállósítani akarja – írja a Népszabadság a birtokába került tervezetre hivatkozva.
A jelenleg a Semmelweis Egyetem testnevelési és sporttudományi karaként működő TF a kar dékánja szerint a kormányváltást követően önálló egyetemmé válhat.
További, kiterjesztett vizsgálatot rendelt el a Semmelweis Egyetem rektora abban az ügyben, amelynek során az egyetembe integrált testnevelési kar dékánja úgy juttatott diplomához két diákot, hogy az államvizsga napján, a kari adminisztráció tiltakozását figyelmen kívül hagyva, saját kódjával igazolta a hiányzó krediteket az intézmény elektronikus tanulmányi rendszerében.
Schmitt Pál kisdoktori disszertációja csak a jéghegy csúcsa, a lemondott államfő munkájához hasonlóan gyenge dolgozatokkal tele lehetnek a könyvtárak – legalábbis ezt gyanítják azok a vezető fideszes politikusok, akik a többi disszertáció felülvizsgálata mellett kardoskodnak. Könnyen lehet, hogy igazuk van, miután tudományos berkekben egyre többen beszélnek gyanús körülmények között született disszertációkról.
Az Origo szerdai cikkében arról ír, hogy az 1992-ben a TF-en ledoktoráltak közül egyedül Schmitt Pál dolgozatából hiányoznak a szövegközi hivatkozások, a többiek szerint ez kötelező elem volt. A lap megszólaltatott néhány, az államfővel egy időben doktorált kutatót is.
Nem változtatta meg véleményét Schmitt Pál dolgozatáról a hvg.hu által nyilvánosságra hozott ügy, ma is "alapos, tanulságos" munkának tartja a jelenlegi államfő 1992-ben született kisdoktori dolgozatát az egyik bíráló, Kertész István. Az ókortörténész professzor hihetőnek tartja az államfő hivatalának álláspontját, és "polgári lelkiismerete berzenkedik" a Schmitt ellen indult "politikai támadásoktól". Azt viszont elismerte, hogy ő soha nem tulajdonítaná el kollégái kutatási eredményeit. Állítja: húsz évvel ezelőtt jóhiszeműen járt el, mert az egyetem rektora és a dolgozat másik bírálója meggyőzte, hogy a disszertáció megfelel az intézmény támasztotta feltételeknek.
Új minőségében folytatja medencén kívüli pályafutását Kovács Ágnes: a mellúszás olimpiai, világ-, és Európa-bajnoka a testnevelési egyetem (TF) kommunikációs referenseként a jövőben a sajtókapcsolatokat ápolja, és óraadóként is részt vesz a neves tanintézményben folyó oktatásban.